Ice Hockey: Key dates, information for 2017-18 season


Goaltender Ryan Bevan (Grandview) again lends his experience in the nets to the Cherry Creek co-op ice hockey team. Bevan is one of the Aurora players to watch for the 2017-18 season. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

AURORA | A look at key dates, information and players to watch for teams with Aurora players in the 2017-18 ice hockey season:

Courtney Oakes is Aurora Sentinel Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or sports@aurorasentinel.com. Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

ICE HOCKEY: 2017-18 KEY DATES, INFORMATION

2017-18 AURORA ICE HOCKEY KEY DATES, INFORMATION

Key dates: Nov. 10 — First practice allowed; Nov. 29 — First contests allowed; Feb. 17 — Regular season completed; Feb. 20-21 — First round of playoffs; Feb. 23 — Second round of playoffs; Feb. 24 — Quarterfinal; March 1 — State semifinals at Pepsi Center, 5 p.m. & 7:30 p.m.; March 6 — State championship game at Pepsi Center

Aurora players to watch: Ben Altschuler, F, Cherry Creek (Grandview), sr.; Rowan Barnes, D, Regis Jesuit, jr.; Blake Benson, F, Cherry Creek, soph.; Gavin Berkey, F, Cherry Creek, soph.; Ryan Bevan, G, Cherry Creek (Grandview), sr.; Will Desmond, F, Regis Jesuit, sr.; Anders Erickson, F, Regis Jesuit, sr.; Paxton Erickson, F, Regis Jesuit, sr.; Nick Fall, F, Cherry Creek, soph.; Luke Flay, F, Cherry Creek (Cherokee Trail), soph.; Adam Frances, D, Cherry Creek (Cherokee Trail), sr.; Shane Gautsche, D, Regis Jesuit, jr.; Alec Grey, D, Cherry Creek (Grandview), sr.; Colton Holub, F, Cherry Creek, sr.; Nick Hoppe, F, Cherry Creek (Grandview), soph.; Liam Huywan, F, Cherry Creek, soph.; Connor Kilkenny, Regis Jesuit, sr.; Riley Kraus, D, Regis Jesuit, jr.; Justin Lico, D, Regis Jesuit, jr.; Kale Lone, F, Regis Jesuit, jr.; Shane Ott, F, Regis Jesuit, sr.; Nolan Sargent, D, Regis Jesuit, soph.; Neal Sklar, F., Cherry Creek; Wyatt Verity, F, Regis Jesuit, sr.

Aurora coaches: Cherry Creek co-0p — Jeff Mielnicki; Regis Jesuit — Dan Woodley

Aurora 2016-17 state tournament qualifiers: Regis Jesuit (lost in state championship game), Cherry Creek (lost in semifinals)

Conferences: Foothills — CHERRY CREEK, Dakota Ridge, Denver East, Lewis-Palmer, Monarch, Mountain Vista, Ralston Valley, REGIS JESUIT; Peak — Aspen, Battle Mountain, Cheyenne Mountain, Columbine, Doherty, Heritage, Pine Creek, Resurrection Christian; Pinnacle — Air Academy, Chatfield, Fort Collins, Kent Denver, Liberty, Standley Lake, Steamboat Springs, Summit; Highlands — Castle View, Coronado, Crested Butte, Mullen, Palmer, Pueblo County, Rampart, Valor Christian

CherryCreekLogo
CHERRY CREEK CO-OP

Cherry Creek co-op schedule (home games in all caps, played at Family Sports Center): Saturday, Dec. 2 — ASPEN, 3:10 p.m; Saturday, Dec. 9 — MONARCH, 3:10 p.m.; Friday, Dec. 15 — vs. Ralston Valley at APEX, 6:30 p.m.; Saturday, Dec. 16 — LEWIS-PALMER, 3:15 p.m.; Friday, Dec. 22 — vs. Denver East at Joy Burns Arena, 3 p.m.; Saturday, Dec. 23 — vs. Resurrection Christian at NoCo Ice Arena, 4:15 p.m.; Friday, Jan. 6 — REGIS JESUIT, 3:10 p.m.; Monday, Jan. 8 — vs. Doherty at Sertich Arena, 9 p.m.; Friday, Jan. 19 — VALOR CHRISTIAN, 7;50 p.m.; Saturday, Jan. 20 — MOUNTAIN VISTA, 3:10 p.m.; Wednesday, Jan. 24 — vs. Dakota Ridge at Edge, 6:15 p.m.; Friday, Jan. 26 — vs. Regis Jesuit at Family Sports Center, 5:40 p.m.; Saturday, Feb. 27 — RALSTON VALLEY, 3:10 p.m.; Friday, Feb. 2 — vs. Mountain Vista at South Suburban – Delio; Saturday, Feb. 3 — DENVER EAST, 3:10 p.m.; Friday, Feb. 9 — PUEBLO, 7:50 p.m.; Saturday, Feb. 10 — DAKOTA RIDGE, 3:10 p.m.; Friday, Feb. 16 — vs. Lewis-Palmer at CSC East, 8:30 p.m.; Friday, Feb. 17 — vs. Monarch at Sports Stable, 6:50 p.m.

REGIS JESUIT
REGIS JESUIT

Regis Jesuit schedule (home games in all caps, played at Family Sports Center unless otherwise noted): Friday, Dec. 1 — vs. Dakota Ridge at Edge East, 8:30 p.m.; Saturday, Dec. 2 — LEWIS-PALMER. 6:30 p.m.; Friday, Dec. 8 — vs. Ralston Valley at APEX, 6:30 p.m.; Saturday, Dec. 9 — vs. Heritage at South Suburban Delio, 6:30 p.m. Friday, Dec. 15 — ASPEN, 5:40 p.m.; Saturday, Dec. 16 — vs. Valor Christian at Ice Ranch, 6:30 p.m.; Thursday, Jan. 4 — vs. Denver East at DU-Joy Burns, 3 p.m.; Friday, Jan. 5 — MULLEN, 5:40 p.m.; Saturday, Jan. 6 — vs. Regis Jesuit at Family Sports Center, 3:10 p.m.; Friday, Jan. 12 — MOUNTAIN VISTA, 5:40 p.m.; Friday, Jan. 19 — DAKOTA RIDGE, 5:40 p.m.; Saturday, Jan. 20 — at Steamboat Springs; Wednesday, Jan. 24 — vs. Denver East at Ice Ranch, 2:45 p.m.; Friday, Jan. 26 — CHERRY CREEK, 5:40 p.m..; Saturday, Jan. 27 — vs. Monarch at Sport Stable, 6:50 p.m.; Friday, Feb. 2 — RALSTON VALLEY, 5:50 p.m.; Friday, Feb. 9 — MONARCH, 5:40 p.m.; Saturday, Feb. 10 — vs. Mountain Vista at South Suburban Delio, 8:25 p.m.; Saturday, Feb. 17 — at Lewis-Palmer, 8:30 p.m.