Girls Swimming: 2017 Coaches Invitational team scores, results


Smoky Hill sophomore Blythe Iverson dives into the water on her leg of the 200 yard freestyle relay during the 2017 Coaches Invitational girls swim meet on Dec. 16, 2017, at the Veterans’ Memorial Aquatic Center in Thornton. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

THORNTON | Team scores and results from the 2017 Coaches Invitational girls swim meet held on Dec. 16, 2017, at the Veterans’ Memorial Aquatic Center. Aurora swimmers and teams bold and uppercased:

Courtney Oakes is Aurora Sentinel Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or sports@aurorasentinel.com. Twitter: @auroarsports. FB: Aurora Prep Sentinel

2017 COACHES INVITATIONAL GIRLS SWIM MEET

Dec. 16 at Veterans’ Memorial Aquatic Center

Class 5A team scores: 1. Fairview 381 points; 2. Fossil Ridge 303; 3. Cherry Creek 218; 4. Arapahoe 212; 5. Lewis-Palmer 175; 6. Rocky Mountain 170.5; 7. REGIS JESUIT 159; 8. Rock Canyon 153.5; 9. Douglas County 106; 10. GRANDVIEW 101.5; 11. Chatfield 70; 12. SMOKY HILL 59; 13. Ralston Valley 51; 14. Horizon 46; 15. ThunderRidge 43; T16. Broomfield 38; T16. Columbine 38; T16. Dakota Ridge 38; 19. CHEROKEE TRAIL 16, 20. Legend 9

Class 4A team scores: 1. Rampart 194; 2. Valor Christian 174; 3. Heritage 166.5; 4. Niwot 99; 5. Mullen 83; 6. Silver Creek 72; 7. Longmont 55; 8. George Washington 52, 9. Windsor 51; 10. Denver South 19

Class 3A team scores: 1. Saint Mary’s Academy 68; 2. Colorado Academy 36; 3. Kent Denver 9; 4. Thomas Jefferson 3

200 yard medley relay: A Final — 1. Fossil Ridge, 1 minute, 42.92 seconds; 2. Rampart, 1:46.25; 3. Cherry Creek, 1:46.83; 4. Fairview, 1:47.46; 5. Heritage, 1:47.76; 6. Arapahoe, 1:48.66; 7. Rocky Mountain, 1:49.86; 8. Douglas County, 1:51.78; 9. Rock Canyon, 1:52.06; 10. Lewis-Palmer, 1:54.83

B Final — 11. REGIS JESUIT (Parker Biley, Sophia Bradac, Hayley Cook, Rachel Hubka), 1:50.87; 12. Silver Creek, 1:52.26; 13. Mullen, 1:52.47; 14. SMOKY HILL (Kristina Domashevich, Maggie Robben, Natalie Rotondo, Brieyana Walton), 1:52.93; 15. Dakota Ridge, 1:53.53; 16. Horizon, 1:53.87; 17. Columbine, 1:54.30; 18. Windsor, 1:55.01; 19. Legend, 1:55.03; 20. GRANDVIEW (Lyssa Wood, Julia Matney, Molly Nankey, Lily Williams), 1:55.10

200 yard freestyle: A Final — 1. C. Gillilan (Fossil Ridge), 1 minute, 52.42 seconds; 2. M. Seigal (Fairview), 1:53.35; 3. K. Shanley (Chatfield), 1:53.37; 4. L. Brooks (Saint Mary’s Academy), 1:55.41; 5. E. Eccleston (Windsor), 1:57.36; 6. J. Martin (Broomfield), 1:58.23; 7. R. Saya (Cherry Creek), 1:58.27; 8. A. Shaw (Niwot), 1:58.57; 9. R. Mathieson (Rock Canyon), 2:00.44; 10. E. Svendsen (Longmont), 2:00.66

B Final — 11. B. Vu (Silver Creek), 1:57.62; 12. C. Chinn (Fairview), 1:57.94; 13. P. Peitz-Diaz (Cherry Creek), 1:59.17; 14. K. Lessing (Fairview), 1:59.33; 15. H. Maclachlan (Fairview), 1:59.66; 16. P. Croston (ThunderRidge), 1:59.74; 17. A. Cremer (Cherry Creek), 2:00.05; 18. A. Niemann (Fossil Ridge), 2:00.40; 19. NATALIE ROTONDO (SMOKY HILL), 2:01.39; 20. MERIEL UPTON (REGIS JESUIT), 2:02.63

200 yard individual medley: A Final — 1. Z. Bartel (Fossil Ridge), 2:02.59; 2. D. Smith (Arapahoe), 2:03.33; 3. M. Rees (Lewis-Palmer), 2:06.51; 4. E. Kirschke (Valor Christian), 2:06.96; 5. A. Lessing (Fairview), 2:07.47; 6. LYSSA WOOD (GRANDVIEW), 2:10.42; 7. M. Drost-Parra (Fairview), 2:01.60; 8. L. Matheson (Longmont), 2:10.69; 9. E. Drury (Cherry Creek), 2:10.76; 10. B. Stewart (Fossil Ridge), 2:17.24

B Final — 11. E. Litteken (Douglas County), 2:08.76; 12. CJ Kovac (Fossil Ridge), 2:10.37; 13. E. Chen (Rampart), 2:11.45; 14. L. Sowitch (Mullen), 2:11.87; 15. M. Simon (Fairview), 2:12.85; 16. MAGGIE ROBBEN (SMOKY HILL), 2:12.88; 17. K. Haworth (ThunderRidge), 2:14.33; 18. I. Rich (Fairview), 2:14.50; 19. E. Yie (Niwot), 2:17.61; 20. M. Mathieson (Rock Canyon), 2:19.95

50 yard freestyle: A Final — 1. E. Barrier (Rocky Mountain), 23.48 seconds; T2. M. Smithbaker (Rocky Mountain), 23.76; T2. K. Andrews (Heritage), 23.76; 4. JADA SURRELL-NORWOOD (REGIS JESUIT), 23.99; 5. G. Van Anne (Arapahoe), 24.01; 6. A. Shaw (Heritage), 24.07; 7. S. Zinis (Mullen), 24.10; 8. C. Fieeiki (Horizon), 24.27; 9. L. Immel (Rampart), 24.44; 10. L. Stenstrom (Valor Christian), 24.46

B Final — T11. A. Gallagher (Colorado Academy), 24.53; T11. A. Clarke (Rampart), 24.53; 13. A. Younger (Colorado Academy), 24.82; 14. T. Juran (Columbine), 24.87; 15. C. Neid (George Washington), 24.97; 16. U. Forsythe (Fairview), 24.99; 17. J. Beckwith (Rock Canyon), 25.04; 18. K. Baker (ThunderRidge), 25.09; 19. M. Kirton (Cherry Creek), 25.14; 20. M. Mason (Fossil Ridge), 25.26

1-meter diving: A Final — 1. F. Cable (Arapahoe), 506.85 points; 2. S. Tamborski (Douglas County), 465.45; 3. I. Gregerson (Ralston Valley), 458.80; 4. L. Hammar (Denver South), 438.65; 5. S. Trueb (Lewis-Palmer), 435.20; 6. K. Belitz (Arapahoe), 430.45; 7. G. Beattie (Valor Christian), 418.30; 8. S. Fulton (Cherry Creek), 418.00; 9. A. Kemper (Lewis-Palmer), 416.20; 10. L. Dellinger (Fossil Ridge), 398.50; 11. M. Sanger (Windsor), 396.00; 12. C. Patteson (Kent Denver), 389.00; 13. A. Foster (Lewis-Palmer), 385.40; 14. G. Peltier (Rampart), 384.30; 15. O. Ellenwood (Rampart), 383.20; 16. CHRISTIE YEE (CHEROKEE TRAIL), 380.30; 17. ANNE MARIE KENNY (REGIS JESUIT), 377.20; 18. T. Sayers (Ralston Valley), 370.50; 19. R. Muller (Fairview), 363.40; 20. P. Dorsett (ThunderRidge), 347.45

100 yard butterfly: A Final — 1. C. Gillilan (Fossil Ridge), 54.75 seconds; 2. J. Beckwith (Rock Canyon), 56.41; 3. P. Irwin (Niwot), 56.97; 4. A. Clarke (Rampart), 57.33; 5. U. Forsythe (Fairview), 57.34; 6. M. Seigal (Fairview), 57.89; 7. R. Tapley (Fairview), 58.04; 8. K. Lanaghen (Fairview), 58.49; 9. C. Baker (Fossil Ridge), 58.78; 10. S. Metzler (Ralston Valley), 59.33

B Final — 11. K. McClelland (Lewis-Palmer), 58.40; 12. M. Hoehn (Valor Christian), 58.90; 13. NATALIE ROTONDO (SMOKY HILL), 59.34; 14. E. Hermeston (Silver Creek), 59.72; 15. D. Lei-Alerta (Cherry Creek), 1:00.26; 16. S. Yilmazturk (Cherry Creek), 1:00.29; 17. IZZIE CAPRA (REGIS JESUIT), 1:00.45; 18. CAITLYN AGEE-KEYS (CHEROKEE TRAIL), 1:00.68; 19. M. Kroening (Douglas County), 1:00.74; 20. F. McAllister (Lewis-Palmer), 1:00.81

100 yard freestyle: A Final — 1. M. Rees (Lewis-Palmer), 51.15 seconds; 2. K. Andrews (Heritage), 51.29; 3. E. Barrier (Rocky Mountain), 51.51; 4. E. Kirschke (Valor Christian), 51.58; 5. G. Van Anne (Arapahoe), 53.10; 6. JADA SURRELL-NORWOOD (REGIS JESUIT), 53.49; 7. L. Immel (Rampart), 53.52; 8. J. Martin (Broomfield), 53.71; 9. A. Gallagher (Colorado Academy) 53.76; 10. K. Baker (ThunderRidge), 53.86

B Final — 11. A. Shaw (Heritage), 53.75; 12. T. Juran (Columbine), 54.06; 13. K. Reznicek (Fairview), 54.10; 14. A. Fromme (Rocky Mountain), 54.16; 15. SIMONE CADE (GRANDVIEW), 54.85; 16. N. Bondurant (Cherry Creek), 54.90; 17. M. Mason (Fossil Ridge), 54.93; 18. MERIEL UPTON (REGIS JESUIT), 55.29; T19. JADYN PHILLIPS (GRANDVIEW), 55.81; T19. C. Robinson (Rock Canyon), 55.81

500 yard freestyle: A Final — 1. K. Shanley (Chatfield), 5 minutes, 1.62 seconds; 2. R. Saya (Cherry Creek), 5:06.58; 3. A. Lessing (Fairview), 5:07.98; 4. L. Matheson (Longmont), 5:08.26; 5. L. Brooks (Saint Mary’s Academy), 5:10.85; 6. LYSSA WOOD (GRANDVIEW), 5:15.29; 7. M. Simon (Fairview), 5:16.01; 8. K. Lessing (Fairview), 5:16.08; 9. R. Mathieson (Rock Canyon), 5:22.02; 10. M. Johnson (Dakota Ridge), 5:22.86

B Final — 11. CJ Kovac (Fossil Ridge), 5:16.66; 12. P. Peitz-Diaz (Cherry Creek), 5:16.74; 13. G. Haas (Rock Canyon), 5:16.99; 14. B. Nichols (Rock Canyon), 5:17.15; 15. R. Thompson (Broomfield), 5:18.99; 16. A. Kramer (Cherry Creek), 5:20.80; 17. A. Cremer (Cherry Creek), 5:21.04; 18. C. Beery (Thomas Jefferson), 5:21.25; 19. MOLLY NANKEY (GRANDVIEW), 5:22.10; 20. P. Croston (ThunderRidge), 5:29.48

200 yard freestyle relay: A Final — 1. Rocky Mountain, 1 minute, 36.51 seconds; 2. Valor Christian, 1:36.85; 3. Fairview, 1:37.70; 4. Mullen, 1:38.96; 5. Silver Creek, 1:39.83; 6. REGIS JESUIT (Meriel Upton, Rachel Hubka, Ariana Mitsuoka, Jada Surrell-Norwood), 1:40.93; 7. George Washington, 1:41.35; 8. Niwot, 1:41.45; 9. GRANDVIEW (Lily Williams, Jadyn Phillips, Molly Nankey, Simone Cade), 1:41.85; Fossil Ridge DQ

B Final — 11. Douglas County, 1:40.29; T12. Arapahoe, 1:40.51; T12. Cherry Creek, 1:40.51; 14. Columbine, 1:41.84; 15. Rock Canyon, 1:41.86; 16. Chatfield, 1:43.13; 17. CHEROKEE TRAIL (Sarah Torline, Madison Houtkooper, Kaity Brookes, Caitlyn Agee-Keys), 1:43.59; 18. Lewis-Palmer, 1:43.92; 19. Colorado Academy, 1:44.34; 20. SMOKY HILL (Brieyana Walton, Katie Power, Kristina Domashevich, Blythe Iverson), 1:46.29

100 yard backstroke: A Final — 1. B. Stewart (Fossil Ridge), 55.77 seconds; 2. C. Fieeiki (Horizon), 55.85; 3. E. Littken (Douglas County), 56.24; 4. S. Silver (Saint Mary’s Academy), 57.13; 5. D. Smith (Arapahoe), 57.14; 6. M. Mathieson (Rock Canyon), 57.84; 7. R. Tapley (Fairview), 57.87; 8. S. Metzler (Ralston Valley), 59.31; 9. A. Shaw (Niwot), 1:00.15; 10. L. Stenstrom (Valor Christian), 1:00.28

B Final — 11. M. Drost-Parra (Fairview), 58.98; 12. L. Hunt (Heritage), 59.29; 13. E. Eccleston (Windsor), 59.57; 14. PARKER BILEY (REGIS JESUIT), 59.88; 15. K. Lee (Fairview), 59.90; 16. A. Malloy (Cherry Creek), 59.94; 17. DANI CARR (REGIS JESUIT), 1:00.18; 18. M. Hoehn (Valor Christian), 1:00.50; 19. E. Svendsen (Longmont), 1:00.57; 20. A. Niemann (Fossil Ridge), 1:01.42

100 yard breaststroke: A Final — 1. Z. Bartel (Fossil Ridge), 1:01.75; 2. E. Chen (Rampart), 1:04.47; 3. E. Drury (Cherry Creek), 1:05.35; 4. M. Smithbaker (Rocky Mountain), 1:06.26; 5. C. Baker (Fossil Ridge), 1:06.73; 6. K. McClelland (Lewis-Palmer), 1:06.96; 7. I. Rich (Fairview), 1:07.33; 8. MAGGIE ROBBEN (SMOKY HILL), 1:07.97; 9. K. Haworth (ThunderRidge), 1:08.03; 10. K. Hobbs (Dakota Ridge), 1:08.92

B Final — 11. M. Mitchell (Heritage), 1:06.95; 12. J. Miller (Rampart), 1:07.62; 13. SOPHIA BRADAC (REGIS JESUIT), 1:08.29; 14. A. Wetzel (Arapahoe), 1:08.31; 15. C. Chahbandour (Mullen), 1:09.41; 16. M. Deevy (Heritage), 1:09.85; 17. SUMMER EDWARDS (REGIS JESUIT), 1:10.26; 18. BRIEYANA WALTON (SMOKY HILL), 1:10.37; 19. L. Rutherford (Fairview), 1:10.70; 20. S. Moden (Legend), 1:12.70

400 yard freestyle relay: A Final — 1. Fossil Ridge, 3:31.85; 2. Rampart, 3:32.78; 3. Valor Christian, 3:34.71; 4. Arapahoe, 3:35.83; 5. Heritage, 3:36.20; 6. Fairview, 3:37.00; 7. REGIS JESUIT (Meriel Upton, Parker Biley, Sophia Bradac, Jada Surrell-Norwood), 3:37.82; 8. Lewis-Palmer, 3:42.04; 9. GRANDVIEW (Sam Hufford, Jadyn Phillips, Lyssa Wood, Simone Cade), 3:43.92; 10. Rock Canyon, 3:46.74

B Final — 11. Cherry Creek, 3:41.54; 12. Niwot, 3:42.77; 13. Chatfield, 3:44.25; 14. George Washington, 3:45.36; 15. Saint Mary’s Academy, 3:45.91; 16. SMOKY HILL (Katie Power, Natalie Rotondo, Blythe Iverson, Maggie Robben), 3:46.53; 17. Windsor, 3:47.83; 18. Longmont, 3:47.85; 19. Legend, 3:48.77; 20. ThunderRidge, 3:53.14